Historia kościoła

Pierwsze plany budowy świątyni dla gminy protestanckiej podjęte zostały w 1839 roku, jednak ostatecznie plany zatwierdzono około roku 1860. Kościół pod wezwaniem Salvatora został wzniesiony w 1866 roku w stylu neogotyckim. W tym samym roku ufundowano również nowe organy. Już w latach 1895-1896 przeprowadzono remont w wyniku którego wyposażono budynek w centralne ogrzewanie i oświetlenie gazowe. Po II wojnie światowej Kościół został wyświęcony na katolicki pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej. Kolejny generalny remont świątynia przeszła w 1958 roku, w tym samym roku przeprowadzono renowacje organów. Dwa lata później wykonano ołtarze boczne i konfesjonały. W roku 1982 rozbudowano część prezbiterialną, natomiast w latach 1983/84 wymieniono okna witrażowe z wyjątkiem tych w prezbiterium.

autor: Marek Adamowicz

Materiały dzięki uprzejmości Muzeum w Lęborku.

Wykorzystywanie / kopiowanie tylko i wyłącznie za zgodą i wiedzą Muzeum w Lęborku